over optimization چیست؟ و چگونه از بهینه سازی بیش از حد جلوگیری کنیم؟

over optimize چیست
زمان مطالعه: 4 دقیقه

سئو یک فرآیند کاملا طبیعی برای صاحبان سایت است که بهینه سازی آن باعث افزایش یک رتبه می‌شود. اما بهینه سازی بیش از حد که به آن Over Optimization می‌گویند، نتیجه معکوس دارد و باعث کاهش رتبه سایت می‌شود. بر این اساس هر اقدامی به اندازه‌اش نتیجه مثبتی دارد. برای آشنا شدن بیشتر با این فرآیند با ما همراه باشید.

 

 over optimization چیست؟

در گذشته، افراد با تولید محتوای بی‌کیفیت و استفاده بیش از حد کلمات کلیدی با روش سئو کلاه سیاه در صفحه اول گوگل قرار می‌گرفتند. موتورجستجو برای جلوگیری از این اتفاق، الگوریتم هایی در رابطه با این موضوع پدید آورد. Over Optimization به نوعی یکی از الگوریتم های گوگل است که هدف آن شناسایی سایت هایی است که فعالیت های سئو سایت خود را بیش از اندازه انجام می‌دهند. با آمدن این الگویتم بسیاری از سایت ها پنالتی شدند و جایگاه خود را از دست دادند. در واقع شما باید برای بهینه سازی سئو سایتتان به دنبال اقدامات اصولی و با برنامه باشید و از تکنیک های کلاه سیاه استفاده نکنید. به وجود آمدن این الگوریتم راهکار بهتری برای جلوگیری از بهینه سازی بیش از حد سایت است.

over optimization

اشتباهات رایج در over optimization

 استفاده نامناسب و بیش ازحد کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی در موضوع یا مقاله باعث می‌شود گوگل و خواننده منظور شما را بهتر درک کنند. در صورتی که کلمه کلیدی کم یا بیش از حد (کیوورد استافینگ) تکرار شده باشد، گوگل متوجه موضوع اصلی صفحه نمی‌شود و براین اساس الگوریتم پاندا روی کار آمد تا این گونه سایت ها را جریمه کند. در واقع این امر کیفیت محتوا را کاهش می‌دهد.

الگوریتم هیلتاپ چیست؟
مطالعه بیشتر

راه حل: استفاده از کلمات هم خانواده و هم معنی

به کار بردن لینک های داخلی زیاد

 زمانی که در پارگراف محتوا چندین لینک داخلی وجود داشته باشد، گوگل با این موضوع برخورد می‌کند و در واقع صاحبان سایت نباید تمرکز خودشان را فقط روی سئو بگذارند و باید از انجام این کار مصنوعی دوری کنند.

استفاده زیاد از انکرتکست

برای لینک دادن به یک صفحه نباید از کلمه کلیدی اصلی بیش از حد استفاده کرد و به جای آن، باید یک متن بلند را بکار برد. به طور مثال: به جای استفاده از کلمه‌ی ( طراحی سایت)، این عبارت را جایگزین کرد: قبلا در مقاله طراحی سایت به این موضوع اشاره کردیم که… به طور کلی لینک دادن دائم به یک کلمه، یکی از نشانه های سئوی بیش از حد است.

 

تمرکز زیاد روی یک صفحه
تمرکز زیاد روی یک صفحه باعث over optimization

 

تمرکز زیاد روی یک صفحه

تمرکز زیاد روی یک صفحه با برخورد گوگل مواجه می‌شود. ممکن است تمرکز اصلی شما در سئو سایتتان در صفحه محصولات و خدماتتان باشد و دائم در تمام مقاله هایتان به کلمه کلیدی مورد نظر لینک دهید که این کار همان طور که گفتیم به ضرر صفحه‌تان است. بنابراین زمانی از لینک های داخلی استفاده کنید که برای کاربرمفید باشد.

بهینه سازی بیش از حد تصاویر سایت

در سئوی تصاویر تعدادی تکنیک مانند: تغییر نام عکس، نوشتن متن Alt (متن جایگزین)، عنوان و غیره وجود دارد. اما بکار بردن بیش از حد آن ها مشکل ساز می‌شود. وقتی وب مستران کلمه کلیدی هدف خود را بیش از اندازه در توضیحات عکس خود تکرار می‌کنند فقط باعث بمباران کلیدی می‌شود و این کار موجب می‌شود گوگل شما را جریمه کند.

اسکیما مارکاپ یا زبان نشانه گذاری چیست؟
مطالعه بیشتر

یکی دیگر از اشتباهات رایج در تصاویر استفاده از متن جایگزین مشابه برای چند تصویر در یک صفحه است. متن جایگزین باید توصیفی از یک تصویر شما باشد نه این که آن را در همه تصاویر خود استفاده کنید زیرا همین مساله موجب می‌شود گوگل تمام محتوا و تصاویر سایتتان را یکسان بشمارد و ارزش و اعتبار تصاویر شما از دست برود.

 

استفاده نامناسب ازتگ های H
استفاده اشتباه ازتگ های H

 

استفاده نادرست از تگ های H

موضوع بعدی در مورد بهینه سازی بیش از حد سایت، استفاده اشتباه از تگ های H است. در این مسئله، ممکن است وبمستر بیش از یک تگ H1 را در صفحه به کار ببرد. زمانی که تولیدکننده محتوا بیش از یک تگ H1 به کار ببرد و یا بیش از حد کلمه کلیدی اصلی مقاله را در تمام تگ های H صفحه استفاده کند، به سئوی سایت آسیب می‌رساند.

 

سخن آخر

یکی از موارد مهم درباره‌ی تولید محتوا، سئو کردن آن است. در واقع بهینه سازی سایت باعث افزایش کیفیت آن می‌شود و موجب می‌شود مخاطبان زیادی به سایت مراجعه کنند. بنابراین باید در این زمینه اطلاعات زیادی داشت زیرا همان طور که بیان کردیم، سئوی بیش از حد (over optimization) به سایت ضربه زیادی می‌زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده

سایر مقالات دلوان

الگوریتم پیج رنک چیست

الگوریتم پیج رنک چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه Page rank به معنای رتبه صفحه است و در واقع امتیازی است که گوگل برای هر صفحه وب قائل می‌شود. پیج رنک در واقع الگوریتمی است