الگوریتم پیج رنک چیست؟

الگوریتم پیج رنک چیست
زمان مطالعه: 5 دقیقه

Page rank به معنای رتبه صفحه است و در واقع امتیازی است که گوگل برای هر صفحه وب قائل می‌شود. پیج رنک در واقع الگوریتمی است که گوگل از طریق آن رتبه‌ی وب سایت ها و نحوه‌ی قرار گرفتن آن ها در نتایج موتورهای جستجو را تعیین می‌کند. این الگوریتم ها تعداد دفعات مراجعات افراد به سایت را مقایسه می‌کنند. پیج رنک بالاتر به این معنا است که گوگل سایت شما را معتبرتر از سایر وب سایت ها می‌داند. به همین دلیل برای تعیین این که کدام یک از صفحات رتبه بالاتری برای یک عبارت جستجو شده دریافت خواهند کرد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.  زمانی که استراتژی سئو و بازاریابی شما به خوبی کار کند، پیج رنک سایت شما بهتر خواهد بود. پس باید برای تحقق این خواسته، طبق قوائد سئو پیش رفت.

 

 

الگوریتم پیج رنک
تعریف الگوریتم پیج رنک

 

Google Page Rank چیست؟

پیج رنک (PR) برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ میلادی توسط Sergey Brin ابداع گردید، که الگوریتمی برای رتبه بندی صفحات وب است. پیج رنک به طور مستقیم یا غیرمستقیم با کیفیت سایت و بک لینک های دریافتی مرتبط است. هرچه سایت های بیشتری به شما اعتماد داشته باشند و به آن لینک دهند، سایت شما از نظر گوگل اعتبار بیشتری خواهد داشت؛ هم چنین پیج رنک امتیازی بین 1 تا 10 را به وبسایت اختصاص می‌دهد. هرقدر این عدد نزدیک به ۱۰ باشد نشان دهنده این است که این سایت لینک های ورودی زیادی دارد. امتیاز صفحه یا پیج رنک از صفحات اینترنتی به یکدیگر منتقل می‌شود و هر چه امتیاز صفحه‌ای که به ما لینک می‌دهد بیشتر باشد، صفحات ما امتیاز بیشتری دریافت می‌کنند.

تگ کنونیکال چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟
مطالعه بیشتر

آیا هنوز هم از الگوریتم Page Rank استفاده می‌شود؟

با ایجاد الگوریتم های پاندا و پنگوئن، این الگوریتم اهمیت خود را تا حد زیادی از دست داده است. اما اصلا به این معنی نیست که آن را ازیاد ببرید زیرا گوگل در آینده خواهان استفاده دوباره از آن برای رتبه بندی صفحات خواهد بود.

پیج رنگ چگونه محاسبه می‌شود؟

PageRank از اشتراک گرفتن تمام لینک های ورودی  و داخلی سایت شما محاسبه می‌شود. البته این موضوع اکیدا صحیح نیست. هم چنین رتبه پیج رنک صفحه‌ای که به شما لینک داده هم در بالا بردن رتبه سایت شما موثر است. به علاوه تعداد لینک های خارجی صفحه مبدا در رتبه سایت مقصد تاثیر دارد.  بطور کلی 85 درصد از رتبه سایت مبدا همراه با لینک به سایت مقصد ارسال می‌شود.

پس یک صفحه وب با پیج رنک 5 و فقط با یک لینک خارجی در صفحه اش باید 85 درصد از اعتبار رتبه 5 را برای صفحه‌ای که به آن لینک داده ارسال کند. ولی هیچ صفحه‌ای فقط یک لینک ندارد زیرا لینک های داخلی هم اغلب اوقات در محاسبه به حساب می‌آیند. پس میزان پیج رنک ارسالی عبارت است از 85 درصد از پیج رنک همان صفحه تقسیم بر تعداد لینک های خارجی.

 

 

دوستی با الگوریتم پیج رنک
با الگوریتم پیج رنک چگونه دوست شویم؟

چگونه با الگوریتم پیج رنک دوستی کنیم؟

با استفاده از خدمات سئو می‌توان سایتتان در صفحه اول گوگل قرار گیرد. این نکته را هم یادآور شویم که گوگل اهمیت زیادی برای مخاطبان قائل است. هر عاملی که موجب رضایت کاربران شود، گوگل هم آن را تایید می‌کند. مهم‌ترین اصل برای گرفتن پیج رنک خوب، آن است که مخاطب را به سرعت خواسته‌اش برسانید. همان طور که بیان کردیم، الگوریتم دیگر مانند گذشته از اهمیت برخوردار نیست و لینک‌ها دیگر مانند گذشته اثرگذار نیستند و شما برای گرفتن نتیجه باید به پارامترهای دیگر اهمیت دهید. عواملی مانند:

الگوریتم های گوگل چیست؟
مطالعه بیشتر

خوش قول بودن

اگر قول اطلاعات درباره چیزی را به مخاطب می‌دهید، باید در انجام این کار پایبند باشید. به عنوان مثلا اگر کلید واژه‌ی انتخاب کاربر، طراحی است باید فقط با یک کلیک به هدف خود برسد. محتوای قوی، طراحی صفحات فرود اصولی و کال تو اکشن ها کمک کننده‌های بسیار خوبی در این زمینه هستند.

توجه به طراحی سایت

صاحبان کسب و کارها، معمولا اهمیت زیادی برای سئو سایت قائل می‌شوند و توجه کافی به طراحی سایت و اصول آن ندارند. در صورتی که گام اول شروع هر کسب و کاری ایجاد یک طراحی حرفه‌ای برای سایت مورد نظر است. الگوریتم پیج لی اوت (Page Layout) گوگل در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند.

کیفیت محتوای بالا

در گام آخر هم باید به اهمیت محتوا در بهبود پیج رنک در گوگل بپردازیم. برای بهبود جایگاهتان در گوگل، بهترین کار تولید محتوای با کیفیت است و این نکته را هم به یاد داشته باشید که به هیچ وجه از تکنیک های کلاه سیاه سئو استفاده نکنید که به سایتتان ضرر وارد نکنید.

 

page rank
چطور پیج رنک را مشاهده کنیم؟

 

از کجا Page Rank خود را مشاهده کنیم؟

سایت های زیادی برای نمایش پیج رنک وجود دارد که می‌توان به prchecker.info و mypagerank.net اشاره نمود. البته گوگل به دلیل سو استفاده مدیران سایت های اینترنتی در سال 1395 اعلام کرد که نمایش پیج رنک را مخفی می‌کند. هم چنین برای دریافت لینک، بهتر است از وب سایت هایی آن را بگیریدکه به زمینه کاری شما مرتبط هستند و می‌توانند برای شما مفید باشند. در حال حاضر برای مشاهده اعتبار سایت می‌توانید از پارامترهای DA و PA استفاده کنید.

سئو منفی چیست؟ ۷ راهکار مقابله با Negative SEO
مطالعه بیشتر

پیج رنک چه تاثیری در سئو دارد؟

  • هر چقدر تعداد لینک ها روی یک صفحه بیشتر باشد PageRank بیشتری به این صفحه منتقل می شود.
  • لینک های نوفالو پیج رنک بسیار کمی را منتقل می‌کنند.
  • اگر به سایت های دیگر لینک بدهید هیچ مشکلی برای سایت شما به وجود نمی آید. مگر سایت های دیگر اسپم و یا بی کیفیت باشند.
  • لینک به سایر سایت ها با اینکه  پیج رنک شما را تغییر نمی‌دهد اما ممکن است روی فاکتورهای الگوریتمی تاثیر داشته باشد.
  • هرسایتی که از آن لینک می‌گیرید PageRank بالایی داشته باشد اثر بیشتری روی صفحات شما خواهد داشت.
  • پیج رنک روی تعداد لینک ها تقسیم می‌شود. پس هر چقدر تعداد لینک های خارجی داخل یک صفحه بیشتر باشد امتیاز کم تری به این لینک ها منتقل می‌شود.

 

جمع بندی

پیج رنک به معنای رتبه بندی صفحات گوگل است . هم چنین گوگل هیچ اطلاعاتی از آن ها در اختیار سئوکارها و وبسایت ها قرار نمی‌دهد و مشخص نیست کدام سایت ها خوب هستند و کدام یک تاثیر کمی دارند. اما می‌توان به صورت تخمینی برآورد کرد که کدام اعتبار بیشتری دارند و لینک گرفتن از آن ها مفیدتر است. الگوریتم های گوگل روز به روز در حال آپدیت و بروزرسانی هستند که این کار ممکن است برای کسانی که سئو کلاه سیاه انجام می دهند، خوشایند نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده

سایر مقالات دلوان

Hummingbird Algorithm

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه مرغ مگس خوار دقیق‌‌ترین و سریع‌‌ترین الگوریتم گوگل، بعد از الگوریتم پاندا و پنگوئن، در سال ۲۰۱۳ است. مرغ مگس خوار برای بهبود نتایج جستجو