کیورد استافینگ چیست؟ 4 راه جایگزین Keyword Stuffing

کیورد-استافینگ-چیست
زمان مطالعه: 5 دقیقه

اگر شما هم یک سئوکار تازه کار هستید، شاید تصورات اشتباهی را داشته باشید. برای مثال شاید فکر کنید که تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی در محتوا باعث افزایش قدرت سئو سایت و محتوای شما خواهد شد. اما باید بدانید که سخت در اشتباه هستید. به تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی در محتوا اصطلاحا کیورد استافینگ (Keyword Stuffing)  گفته می‌شود. تا انتها با این مقاله همراه باشید تا به صورت کامل بدانید کیورد استافینگ چیست؟ و با 4 راه جایگزین Keyword Stuffing آشنا شوید.

 

کیورد استافینگ چیست؟

کیورد استافینگ یعنی این که بیش از حد از کلمه کلیدی در مقاله و محتوای سایت خود استفاده کنید. کیورد استافینگ (Keyword Stuffing) در واقع یک عبارت دو کلمه‌ای است که شامل Keyword به معنای کلمه کلیدی و Stuffing به معنای اشباع و پرکردن است. تا چند سال پیش یعنی تا قبل از این که الگوریتم‌های گوگل آپدیت و اضافه شوند این روش بسیار موثر بود. اما حالا این روش نه تنها موثر نیست، بلکه باعث بروز مشکلات متعدد و مختلف و حتی گوگل پنالتی خواهد شد.

در گذشته در یک مقاله یا محتوا به دفعات زیاد از کلمه کلیدی استفاده می‌کردند. گوگل نیز به این گونه تشخیص می‌داد که ممکن است این مقاله حتما مقاله با کیفیتی در زمینه کلمه کلیدی مورد نظر است. اما حتی ممکن بود آن مقاله از نظر محتوایی هیچ ارزشی نداشته باشد. برای مثال اگر یک محتوا حدودا 1000 الی 1500 کلمه‌ای تولید می‌کردند، چیزی بین 60 الی 70 بار از کلمه کلیدی استفاده می‌کردند. در واقع تراکم کلمه کلیدی زیادی را ایجاد می‌کردند.

هر چقدر به جلوتر رفتیم، گوگل نیز الگوریتم‌ها، استراتژی‌ها و فاکتورهای خود برای رتبه‌بندی سایت‌ها و ارزش‌گذاری محتواها را آپدیت و بروزرسانی کرد. برخی از این الگوریتم ها عبارتند از فلوریدا، پاندا و Hummingbird  و استراتژی جستجوی معنایی که عدالت گوگل در رتبه‌بندی را افزایش داده‌اند. با این آپدیت‌ها شاهد برخود مناسب‌تر و عقلانی‌تر  گوگل با مقالات مختلف هستیم. برای مثال اگر در مقاله‌ای از یک کلمه کلیدی بیش از اندازه استفاده شود، گوگل نه تنها رتبه بهتری به شما نخواهد دارد بلکه شما را با جریمه‌هایی گاها سنگین روبرو می‌کند.

سندباکس گوگل چیست؟ آموزش خروج از سندباکس
مطالعه بیشتر

keyword-stuffing

نظر گوگل در مورد تکنیک keyword stuffing  چیست؟

خب تا اینجای کار باید متوجه شده باشید که گوگل چه نظری در مورد کیورد استافینگ دارد. اما ما به صورت دقیق به شرح این موضوع می‌پردازیم. اگر به صفحه developers وب سایت رسمی گوگل مراجعه کنید خواهید دانست که گوگل نظر مناسب و مثبتی به بمباران کلمه کلیدی ندارد. گوگل در همین صفحه developers  به صراحت بیان می‌کند که بمباران متن با کلمه کلیدی توسط شما باعث خواهد شد که کاربر یک تجربه منفی نسبت به سایت شما پیدا خواهد کرد. پس هم پیشنهاد گوگل و هم پیشنهاد ما بر این است که بجای کیورد استافینگ و تکرار بیش از اندازه یک کلمه کلیدی در محتوا، یک محتوای یونیک و با کیفیت تولید کنید.

 

چطور کیورد استافینگ شما را پنالتی می کند؟

گاهی از اوقات برخی از توسعه‌دهندگان، محتوانویسان و حتی متخصصین سئو ناخواسته دست به استفاده از تکنیک کیورد استافینگ می‌زنند. حال اگر شما خواسته یا ناخواسته از این تکنیک قدیمی استفاده کردید باید بدانید که گوگل و حتی کاربران متوجه این قضیه خواهند شد. بایستی بدانید که هر چیزی که در سایت اجرا کنید توسط گوگل درک و بررسی خواهد شد.

 

استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی به جای Alt تصاویر

استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی در توضیحات متا و تگ آلت یا همان متن جایگزین یکی از روش‌های کیورد استافینگ است. اگر در محتوای شما 5 عکس وجود دارد، نباید حتما در تک ALT همه آن‌ها از کلمه کلیدی خود استفاده کنید. بهتر است که حداکثر 2 در هر مقاله از کلمه کلیدی در تگ آلت یا همان متن جایگزین استفاده کنید. در مورد توضیحات متا نیز همین دستور صدق می‌کند. در غیر این صورت و در صورت تکرار این اشتباه گوگل شما را جریمه خواهد کرد.

 

همرنگ کردن کلمات کلیدی با زمینه محتوا

گاهی اوقات برخی از افراد به اصطلاح سئو کار با همرنگ کردن کلمات کلیدی با زمینه محتوا قصد بر افزایش میزان چگالی کلمه کلیدی کنند. این دسته از سئوکاران بر این باورند که گوگل گول این ترفندشان را خواهد خورد. لازم است بدانید که این کار کاملا اشتباه است و گوگل با بروزرسانی‌ها و افزایش قدرت الگوریتم‌ها و ربات‌های خود آن‌قدر قوی شده است که تشخیص این گونه مسائل برایش اصلا کاری ندارد.

الگوریتم های گوگل چیست؟
مطالعه بیشتر

 

جایگزین کیورد استافینگ

4 راه جایگزین Keyword Stuffing

خب به قسمت جذاب این مقاله یعنی 4 راه جایگزین Keyword Stuffing رسیدیم. در این قسمت قصد داریم بگوییم حالا که تکنیک Keyword Stuffing دیگر کارایی ندارد، باید چکار کنیم؟ به صورت تخصصی و حرفه‌ای 4 راه جایگزین برای Keyword Stuffing وجود دارد که آن‌ها را در فهرست زیر مشاهده می‌کنید.

  • استفاده درست از چگالی کلمات کلیدی
  • تولید محتوا بر اساس اصول سئو
  • استفاده از کلمات LSI
  • جدی گرفتن تولید محتوا

استفاده درست از چگالی کلمات کلیدی

با این که میزان دقیقی از حداقل و حداکثر چگالی کلمات کلیدی وجود ندارد، اما هیچ وقت سعی نکنید از میزان بالایی از آن استفاده کنید. در سال‌های قبل، اعتقاد سئوکاران روی چگالی 3 الی 5 درصد بود، اما این تصور و میزان درصد امروزه صحیح نمی‌باشد. امروز برای سنجش میزان درست و مناسب چگالی کلمه کلیدی، بایستی به موضوع محتوا و میزان تعداد کلمه محتوا دقت کرد. برای مثال حداکثر چگالی کلمه کلیدی در محتوای صفحه اول گوگل با موضوع “آموزش آشپزی” 1 درصد است. این در حالیست که چگالی کلمه کلیدی در مقالاتی با موضوع “سئو سایت”  2 الی 3 درصد است.

 

تولید محتوا بر اساس اصول سئو

به جای محتوایی با Keyword Stuffing می‌توانید یک محتوای سئو شده و اصولی بنویسید. در این روش شما به سادگی با به کار بردن کلمه کلیدی در محل‌های مناسب و با تعداد دفعات معقول می‌توانید به سادگی تولید محتوای یونیک و سئو شده جایگزین متد کیورد استافینگ کنید. برخی از روش‌های تولید محتوا و استفاده از کلمه کلیدی برای جلوگیری از  Keyword Stuffing عبارتند از:

اسکیما مارکاپ یا زبان نشانه گذاری چیست؟
مطالعه بیشتر

1 – استفاده از کلمه کلیدی در عنوان 2 – استفاده از کلمه کلیدی اصلی و مترادف آن در متا دیسکریپشن 3 – استفاده از کلمه کلیدی اصلی در لید محتوا یا 100 تا 200 کلمه اول 4 – نوشتن تیتر های محتوا با کمک کلمات کلیدی 5 – استفاده به عنوان متن جایگزین تصاویر. البته سعی کنید که در استفاده از این روش‌ها، زیاده روی نکنید.

lsi keywords

استفاده از کلمات LSI

گوگل که از ترفند Keyword Stuffing ضربه زیادی متحمل شد؛ بنابراین تصمیم گرفت به جای مانور دادن بر تعداد تکرار کلمات کلیدی، بر مفهوم محتوا یا Latent Semantic تمرکز کند. اما کلمات LSI چه کلماتی هستند؟ در واقع کلماتLSI همان کلمات مرتبط با کلمه کلیدی ما هستند. برای مثال اگر کلمه کلیدی ما “سئو سایت” باشد، باید بررسی کنیم که چه کلماتی با این کلمه کلیدی مرتبط هستند. برای مثال “قیمت سئو سایت” یکی از کلمات LSI برای کلمه کلیدی “سئو سایت” است.

 

جدی گرفتن تولید محتوا

به جای آن که یک مقاله 500 کلمه‌ای بنویسید که از جذابیت کمی برخوردار باشد و با کیورد استافینگ، صدمه جدی به سئوی سایت خود وارد کنید، بهتر است یک مقاله بلندتر تولید کنید. اگر محتوای شما کوتاه باشد طبیعتا راهی جز افزایش چگالی کلمات کلیدی نخواهید داشت. البته لازم به ذکر است که حتی شما نمی‌توانید از کلمات کلیدی مرتبط نیر در آن استفاده کنید؛ بنابراین به جای نوشتن یک محتوای کوتاه و بی‌ارزش، یک محتوای بلند و ارزشمند تولید کنید. البته توجه داشته باشید که مقاله شما نباید آن‌قدر بلند باشد که کاربر را خسته کند. محتوا بایستی در عین جامع و کامل بودن، زیاد بلند نباشد و کاربر را خسته و زده نکند.

 

سخن پایانی

سعی کنید اصول نگارش و تولید محتوای سئو شده را فرا بگیرید. به جای استفاده از تعداد کلمات کلیدی متعدد در محتوای خود، از کلمات کلیدی در جای درست استفاده کنید. توجه داشته باشید که نوشتن مقالات و محتوا با تعداد کلمات کم اصلا منطقی و اصولی نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده

سایر مقالات دلوان

الگوریتم پیج رنک چیست

الگوریتم پیج رنک چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه Page rank به معنای رتبه صفحه است و در واقع امتیازی است که گوگل برای هر صفحه وب قائل می‌شود. پیج رنک در واقع الگوریتمی است