نرخ کلیک (CTR) چیست؟ و طریقه افزایش آن

ctr چیست
زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از معیارهای مهم در سنجش موفقیت در میزان ورودی های سایت، نرخ کلیک است. در نتیجه هرچه میزان کلیک از طریق متقاعد کردن کاربران روی تبلیغات شما بیشتر باشد، سایت شما بازدید زیادی می‌گیرد. پس اگر قصد دارید سئو سایت خود را تقویت کنید از CTR استفاده کنید. به این نکته هم توجه داشته باشید که تنها بالا بودن نرخ کلیک ملاک اصلی نیست و کیفیت ورودی ها اهمیت بالایی دارد. در این مقاله قصد داریم بدانیم نرخ کلیک چیست و افزایش آن چه تاثیری در سئو وب سایت شما دارد. با ما همراه باشید.

نرخ کلیک یا CTR چیست؟

CTR مخفف سه کلمه Click Through Rate است که به فارسی آن را نرخ کلیک ترجمه‌ کرده‌اند. در واقع CTR برای محاسبه تعداد کلیک ‌هایی که توسط کاربران بر روی تبلیغات، لینک‌ ها یا کلیدهای قرار داد شده در وب سایت، استفاده می‌شود. شما با استفاده از روش های افزایش نرخ کلیک، می‌توانید کاربران را به سمت وب سایت خود جذب کنید و متوجه شوید تا چه اندازه روی آن ها کلیک کرده‌اند. بنابراین بالا بودن CTR تاثیر مستقیمی در موفقیت وب سایتتان دارد.

 

CTR
?CTR

 

Ctr چگونه محاسبه می‌شود؟

در این جا به دو مفهوم باید توجه داشت. یکی همان CTR یا نرخ کلیک و دیگری impression  یا نمایش. در ایمپریشن تنها تعداد نمایش وب سایت به کاربران اینترنتی، مبنا می باشد. حتی اگر افراد از روی محتوای شما رد شوند تغییری در تعداد نمایش آن ایجاد نمی‌شوداما در نرخ کلیک موضوع اصلی کلیک کردن مخاطبین روی محتوای شما است. در واقع کلیک‌ هایی که روی آن می‌شود اهمیت دارد.

CTR درصد کلیک کاربران روی یک لینک، تقسیم بر تعداد دفعاتی است که کاربران لینک را می‌بینید.

برای مشاهده نرخ کلیک سایتتان از ابزارهای تحلیلی مانند سرچ کنسول می‌توانید استفاده کنید. در این ابزار تعداد کلیک، تعداد ایمپرشن و نرخ کلیک را خواهید دید. این نکته راه هم توجه داشته باشید که نرخ کلیک برای هر کلمه متفاوت است. مثلا ممکن است نرخ کلیک شما روی کلمه (لباس زنانه) حدود 15 درصد باشد، اما روی عبارت (لباس زنانه شیک) 30 درصد باشد که هر کدام هم به یک صفحه از سایت شما منتهی می‌شود. نرخ کلیک برای آن صفحه، میانگینی از تمام کلماتی است که با جستجو آن به صفحه مورد نظر رسیدند.توجه داشته باشید که هرچقدر ctr شما افزایش پیدا کند در روند سئو سایت شما تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. در ادامه روش هایی رو برای بهبود و افزایش نرخ کلیک برای شما تهیه کرده ایم که به کمک آنها می توانید نرخ کلیک سایت خود را افزایش دهید.

ربات گوگل یا گوگل بات (Googlebot) چیست؟
مطالعه بیشتر

نرخ کلیک طبیعی چیست؟

CTR طبیعی به ترافیکی اشاره دارد که به صورت کاملا طبیعی و بدون استفاده از ربات، کاربران لینک محتوای وب سایت شما را در نتایج موتورهای جستجو مشاهده کرده و با کلیک بر روی آن‌ ها وارد وب سایت شما می‌شوند. در واقع شما باید سعی کنید که افراد جذب شوند و روی لینک های سایتتان کلیک کنند. بر همین اساس CTR نقش اساسی در سئو دارد.

مطابق آمارهای اعلام شده توسط گوگل حدود 33 درصد از کلیک های ترافیک طبیعی روی 5 محتوای ابتدایی گوگل صورت می‌گیرد. گوگل از الگوریتم های سخت گیرانه‌ای برای رتبه بندی محتواها استفاده می‌کند. (پیشنهاد میکنیم مقاله ای که درباره “الگوریتم های گوگل” تهیه کردیم را مطالعه کنید) در نتیجه اگر وب سایت شما بتواند جزء 5 نتیجه اول از جستجوی یک کلمه کلیدی باشد نشان دهنده این است که محتوای شما از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

نرخ کلیک
افزایش نرخ کلیک

 

چگونه نرخ کلیک یا CTR را افزایش دهیم؟

شما باید کاری کنید که در مدت زمان کوتاهی کاربران جذب محتوایتان شوند. معرفی چند عامل افزایش بازدید:

تیتر و محتوای جذاب

از کلمه های کلیدی مربوط به موضوع تبلیغ یا مخاطب هدف در تیتر و متن خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که از کلمه های کلیدی بیش از حد استفاده نکنید. چند روش برای عنوان جذاب:

  • استفاده از عنوان کوتاه
  • بکار بردن از کلمات خاص و قابل فهم
  • از اعداد در عنوان کمک بگیرید
  • توجه به نیاز کاربر مانند: قیمت، عواطف وا حساسات و…

پس به جای آن که از برند و محصولتان تعریف کنید، از روش های ذکر شده استفاده کنید.

over optimization چیست؟ و چگونه از بهینه سازی بیش از حد جلوگیری کنیم؟
مطالعه بیشتر

بکارگیری از توضیحات و متا دیسکریپشن

توضیحاتی که در جستجو گوگل، زیر هر عنوان نشان داده می‌شود، تگ توضیحات یا متا دیسکریپشن نام دارد. نوشتن توضیحات متا قواعد خاص خودش را دارد. مثلا اگر ایده‌ای ندارید ننویسید، متن جذاب و خاص باشد و… تا مورد توجه کاربر قرار گیرد.

هم چنین حدود 168 کاراکتر می‌توانید در این قسمت استفاده کنید و باید طوری بنویسید که مخاطب حس کند الان چه چیزی در انتظارش است. اگر شما این کار را نکنید، گوگل از بین کلمات کلیدی صفحه شما با کلماتی که کاربر جستجو کرده، نوشته‌ای بلند یا کوتاه از صفحه‌تان را نمایش می‌دهد.

 

استفاده از توضیحات
بکارگیری توضیحات

 

استفاده از تصاویر 

به دلیل گیرایی بصری که تصویر دارد، روشی عالی در افزایش CTR است. مدل های مختلفی از تصاویر وجود دارد که بر اساس فضای تبلیغاتی مورد نظر انتخاب می‌شوند. مثلا در فضای کسب و کاری و جدی، استفاده از تصاویر رسمی بهتر جواب می‌دهد.

بکار بردن هشتگ ها

هشتگ‌ ها در بسیاری از شبکه ‌های اجتماعی مثل اینستاگرام کاربرد دارند. شما باید از هشتگ های جدید و مرتبط با حوزه کاری خود استفاده کنید تا توسط مخاطبان شانس دیده شدن داشته باشید. در واقع هر چقدر از هشتگ های مفید و کاربردی استفاده کنید و در معرض افراد بیشتری قرار گیرد، احتمال جذب کلیک و افزایش نرخ کلیک بیشتر خواهد بود.

استفاده از داده ‌های ساختار یافته یا اسکیما

تعدادی از نشانه ها در گوگل در کنار توضیحات وجود دارد که در چشم کاربر موثر است. مثلا وجود ستاره های امتیاز دهی، گذاشتن پرانتز در توضیحات و سوالاتی که پایین برخی از لینک ‌ها وجود دارد.

در واقع استفاده از اسکیما‌ باعث می‌شود لینک ‌های سایت شما اطلاعات جذاب ‌تری را در صفحه نتایج جستجو کاربر به نمایش بگذارند. در نتیجه نرخ کلیک را بالا می‌برد.

تبدیل کلمه کلیدی به برند

کلمه کلیدی کانکس توسط تولید کنندگان آن بصورت ساندویچ پنل استفاده می شود. مخاطبان تخصصی این محصول آن را با نام ساندویچ پنل می شناسند ولی مخاطب عام از واژه کانکس یا ایرانیت و مانند آن استفاده می‌کند. در واقع کاربران به جای واژه جستجو کردن کلمات از واژه گوگل کردن کلمات استفاده کنند. در این مسیر باید صبوری به خرج دهید و به برندینگ ادامه دهید تا بتوانید چنین جایگاهی را در گوگل به دست آورید.

الگوریتم هیلتاپ چیست؟
مطالعه بیشتر

 

افزایش CTR
افزایش CTR از طریق ربات

 

افزایش CTR سایت با استفاده از ربات

بسیاری از وب ‌سایت ‌ها برای افزایش نرخ کلیک یا CTR سایتشان از ربات ها استفاده می‌کنند و حتی بابت آن هزینه هم پرداخت می‌کنند. ولی نرخ کلیک طبیعی زمانی به‌دست می‌آید که یک کاربر به ‌صورت واقعی روی لینک سایت ما کلیک کرده است. پس با وجود ربات می‌توان نتیجه گرفت که CTR سایت شما طبیعی نیست.

استفاده از روش‌ های غیرطبیعی افزایش نرخ کلیک باعث می‌شود سایت شما برای مدت زمان محدودی در نتایج جستجو بالا بیاید. استفاده از این روش اصلا توصیه نمی‌شود و برای سایتتان ضرر دارد؛ زیرا بعد از توقف این کار هیچ وقت به جایگاه اصلی خود برنمی‌گردید.

 

عوامل تاثیرگذار در کاهش نرخ کلیک یا   CTR

  • استفاده از آدرس صفحه نامربوط و دامنه غیر مرتبط با موضوع
  • بکار بردن متای نامربوط و تکراری
  • استفاده بیش از حد کلمات و عناوین کلیدی

در واقع هر موردی که روی کاهش رتبه شما در نتایج جستجوی گوگل موثر باشد، باعث کاهش CTR خواهد شد.

 

تاثیر نرخ کلیک بر سئو سایت
تاثیر CTR بر سئو سایت

 

تاثیر نرخ کلیک بر سئو سایت چگونه است؟

نتایج جست و جو بر اساس رتبه هر وب سایت، توسط موتور جستجوی گوگل تنظیم می‌شود. باید سعی کرد کاربران مدت زمان زیادی را در وب سایت بگذرانند و هم چنین هر چه تعداد کلیک بر روی لینک آن بیشتر باشد، به این معنی است که افراد بیشتری از آن بازدید کرده‌اند. این عواملی که بیان کردیم از عوامل اثرگذار در بهبود سئو سایت است. بنابراین هر چه نرخ کلیک بیشتر باشد، سایت در نتایج جستجو به رتبه بالاتری دست پیدا می‌کند.

 

سخن آخر

دراین محتوا با CTR آشنا شدید. به روش های افزایش آن پی بردید. هم چنین شما از این طریق متوجه می‌شوید که لینک و عنوان سایتتان چقدر توسط کاربر کلیک خورده است. هر چقدر تعداد کاربرانی که کلیک کرده‌اند بیشتر باشد، نرخ کلیک بیشتری داشته‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده

سایر مقالات دلوان

الگوریتم پیج رنک چیست

الگوریتم پیج رنک چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه Page rank به معنای رتبه صفحه است و در واقع امتیازی است که گوگل برای هر صفحه وب قائل می‌شود. پیج رنک در واقع الگوریتمی است